Kotły co spalają paliwa stałe, gazowe i olejowe. Z wielu względów, które postaramy się przybliżyć w poniższym tekście, coraz popularniejszym paliwem staje się biomasa. Dlaczego? Śpieszymy z odpowiedzią.
Czym jest biomasa?
Biomasa to odnawialne źródło energii. Inaczej mówiąc: frakcja produktów, która przechodzi proces biodegradacji, na przykład odrzuty produkcji rolnych, leśnych oraz związanych z nimi branż przemysłowych. Zalicza się do niej słomę, drewno, wodorosty czy różnego rodzaju osady. Lista składników wykorzystywanych do tworzenia biomasy jest długa. Często podkreśla się bardzo korzystny bilans energetyczny biomasy oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne podczas spalania.
Wady i zalety kotłów na biomasę
Najważniejszą pozytywną cechą tego typu kotłów jest ich ekologiczność. Nie odnotowuje się żadnego negatywnego wpływu na środowisko podczas pracy kotła. Efektywność cieplna wiąże się ponadto z niewielkimi kosztami samego paliwa – biomasa nie jest droga. Należy zaznaczyć, że w przypadku gospodarstw rolnych istnieje duża możliwość pozyskania biomasy ze składników obecnych na ich terenach, co dodatkowo obniża koszty. Niektóre z modeli kotłów spalających paliwo odnawialne dopuszczają palenie kukurydzy czy owsa bądź odpadów naturalnych, takich jak na przykład pestki owoców.
Wśród korzyści, jakie przynosi użytkownikom posiadanie kotła na biomasę, często pojawia się prostota użytkowania oraz duże zaawansowanie technologiczne. Rozbudowana automatyka tego typu urządzeń sprawia, że raz określone parametry utrzymywane są przy każdym odpalaniu oraz gaszeniu kotła, a także podczas jego pracy.
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom interesujące nas kotły stają się w zasadzie bezobsługowe, nie licząc konieczności podawania paliwa.Nie są jednak wolne od wad. Należy do nich wysoka cena samego urządzenia. Całościowa instalacja wraz ze wszystkimi elementami oraz urządzeniami grzewczymi kosztuje minimum 30 tys. zł. Biorąc jednak pod uwagę niskie koszty eksploatacyjne, niskie koszty paliwa oraz łatwość obsługi i pozytywny wpływ na środowisko – sądzimy, że to inwestycja której warto się podjąć.
Przyszłość kotłów co
Potencjał biomasy jest w zasadzie nieograniczony, w przeciwieństwie do pokładów węgla kamiennego, które kiedyś przecież muszą się skończyć. W ostatnich latach obserwujemy tendencję, zgodnie z którą coraz częściej wymienia się elementy instalacji grzewczych, przystosowują je do spalania pelletów (rodzaju biomasy). Wielu ekspertów sądzi, iż popularność biomasy będzie rosła, a społeczeństwa na całym świecie w coraz większym stopniu będą uczyły się z niej korzystać.
Liczne instytucje eksperckie zajmują się szacowaniem roli, jaką w obecnym systemie energetycznym odgrywa energia odnawialna. Dane te są zróżnicowane, jednak wniosek, iż skala wykorzystywania biomasy w przemyśle energetycznym, a także w tworzeniu indywidualnych instalacji ciepłowniczych, będzie rosła, wydaje się być pewny.
Sprawdź jaki wpływ na środowisko mają kotły, więcej we wpisie – Czy kotły co mogą być ekologiczne
Klasyczne kotły co na węgiel kamienny będą musiały odejść w zapomnienie. Branża grzewcza już teraz przechodzi duże przemiany, a zdaje się, iż tempo owych zmian będzie rosło.
Jeśli poszukujesz wyspecjalizowanych hydraulików, którzy szybko i sprawnie zainstalują dowolne urządzenie grzewcze w Twoim domu, mieszkaniu czy firmie – zadzwoń! Czekamy na Ciebie.