Jeżeli cenisz sobie komfort, lubisz funkcjonalne rozwiązania, a jednocześnie poszukujesz rozwiązań ergonomicznych – zapewne przypadnie Ci do gustu koncepcja ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe z Gdańska mocne strony
Do zdecydowanych zalet tego typu ogrzewania należy fakt, iż przy podłodze jest cieplej, natomiast im wyżej, tym temperatura jest niższa. Nasze stopy odbierają przyjemne ciepełko, dzięki czemu czujemy się komfortowo, a w okolicach twarzy zaobserwować możemy nieco mniej stopni na termometrze. Temperatura odczuwalna jest optymalna, podczas gdy ta rzeczywista jest niższa, co z kolei pozwala zaoszczędzić na rachunkach.
Trudno pominąć fakt, iż w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło rozprowadzane jest równo po całej kuchni, łazience czy pokoju. Podczas używania grzejników możemy poczuć wyższą temperaturę wokół nich, natomiast w dalej oddalonych punktach pomieszczenia – niższą.
Sporo osób docenia ponadto fakt, iż system grzewczy ukryty pod podłogą daje dużo większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach, niż instalacje z grzejnikami. Ta druga opcja wyklucza niektóre pomysły zabudowania ścian, natomiast niewidoczne elementy ogrzewania podłogowego nie kolidują z pomysłowymi rozwiązaniami architektów wnętrz.
Przeczytaj również artykuł na temat: Sklep hydrauliczny, czyli gdzie szukać sprawdzonych akcesoriów
Ze względu na fakt, iż temperatura ciepłej podłogi wynosi maksymalnie 30 stopni, a gorącego grzejnika nawet 60 – kurz częściej unosi się i przypala w przypadku kaloryferów. Powszechnie zaleca się więc stosowanie instalacji podłogowych przez osoby cierpiące na alergie. Prócz faktu, że nie będą musiały oddychać powietrzem z wieloma drobinkami kurzu, zaletą jest też korzystna cyrkulacja powietrza.
Ogrzewanie podłogowe mocne strony
Niezbyt korzystną cechą owego systemu grzewczego jest stosunkowo wysoka bezwładność cieplna. Trudniej manipulować grzałkami podłogowymi, ponieważ długo się nagrzewają oraz długo tracą temperaturę. Jeżeli więc w pokoju, kuchni czy łazience osiągniemy optymalną temperaturę i wyłączymy ogrzewanie podłogowe, przez jakiś czas nadal będzie ono oddawało ciepło. Prowadzi to czasami do przegrzewania pomieszczeń oraz strat ciepła.
Kolejnym minusem jest trudne dojście do instalacji grzewczej w przypadku usterki. Jeżeli przestanie ona funkcjonować poprawnie, by ją naprawić, będzie trzeba skuć fragmenty podłogi. Niestety – takie remonty są często dość kosztowne i uciążliwe. Zdarzają się jednak rzadko, gdyż instalacje ogrzewania podłogowego są bardzo trwałe.
Wcześniej, rozważając zalety interesującego nas rozwiązania, wspomnieliśmy o dużej swobodzie aranżacyjnej. Zastosowanie ogrzewania pod podłogą niesie z sobą jednak i pewne ograniczenia. Na powierzchnię podłogi powinien być zamontowany materiał, który jest dobrym przewodnikiem cieplnym, na przykład płytki ceramiczne bądź kamień.
Producenci ogrzewania podłogowego z Gdańska oferują także parkiety i wykładziny dostosowane do instalacji podpodłogowych. Zdecydowanie odradza się przykrywanie ich grubymi dywanami czy wykładzinami o parametrach nieprzystających do zaleceń producentów ogrzewania.
Jak widać, ogrzewanie podłogowe ma sporo bardzo mocnych, jak i słabszych stron. Najlepiej rozważać je w odniesieniu do konkretnego pomieszczenia. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybór instalacji podpodłogowej będzie w Twoim przypadku korzystny – zadzwoń, napisz, bądź przyjdź do naszego biura w Gdańsku. Udzielimy Ci wyczerpujących informacji.
Zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania podłogowego? Zadzwoń – szczegółowo przedstawimy Ci naszą ofertę.