Kiedy wchodzisz do ogromnego marketu budowlanego i stajesz przed wyborem konkretnego produktu nie przemyślawszy wcześniej swojej decyzji – mętlik w głowie jest niemal gwarantowany. Dlatego zanim pojedziesz na zakupy, zastanów się, co chcesz kupić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki.
Grzejnik pokojowy moc
By urządzenie grzewcze w pełni spełniało swoją funkcję, należy najpierw dokładnie ją określić, odpowiadając sobie na kilka pytań:
- grzejnik ma być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu;
- czy kaloryfer ma dogrzewać pokój – współpracować z kominkiem lub ogrzewaniem podłogowym;
- czy grzejnik ma pełnić funkcję suszarki – ma działać tylko wtedy, kiedy chcemy wysuszyć pranie.
Odpowiedzi na powyższe pytania zaoszczędzą czas i energię podczas wyboru odpowiedniego grzejnika.
Uznaje się, że w pokojach dziennych do osiągnięcia optymalnej temperatury potrzeba:
- 60W/1m2 – w przypadku bardzo dobrej izolacji cieplnej budynku;
- 100W/1m2 – w przypadku średniej izolacji cieplnej budynku;
- 140W/1m2 – w przypadku braku izolacji cieplnej budynku.
Możesz samodzielnie określić wymaganą moc grzejników, jednak w projektach nowych budynków wielorodzinnych czy domów najczęściej owe parametry są już wyliczone.
Pracownicy marketów budowlanych oraz specjalistycznych sklepów hydraulicznych również posiadają wiedzę na ten temat – chętnie służą pomocą. Zawsze możesz też napisać, zadzwonić bądź po prostu przyjść do nas – czekamy na Ciebie w naszym biurze w Gdańsku.
Rozmiar grzejnika ma znaczenie kup w Gdańsku
Nie bez powodu grzejniki najczęściej montuje się pod oknami bądź w ich okolicach. To tam straty ciepła są największe. Jeżeli umieścimy kaloryfer na ścianach wewnętrznych, będących jednocześnie ścianą innego pokoju, kuchni czy łazienki, ściana wokół okna wychłodzi się nadmiernie, co negatywnie wpłynie na efektywność cieplną instalacji grzewczej. Dlatego jeśli chcesz minimalizować swoje rachunki za ogrzewanie – umieść grzejnik właśnie pod oknem.
Dzięki bardzo szerokiemu asortymentowi oferowanemu przez producentów, z pewnością dobierzesz urządzenie o wymiarach idealnie pasujących do przestrzeni, którą chcesz zagospodarować grzejnikiem.
Pamiętaj, że długość grzejnika powinna być nieco mniejsza niż długość parapetu, a przerwy między dołem urządzenia a podłogą oraz między górą urządzenia a parapetem – nie mniejsze niż 10 centymetrów.
Wszelkie szczegóły dotyczące miejsca montażu znajdziemy w instrukcji producenta – zachęcamy do zapoznania się z nią przed zakupem produktu. Nieraz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy nasi Klienci upierali się przy instalacji grzejnika wbrew zasadom producenta, jednak zgodnie z ich indywidualnym gustem.
Sprawdź aktualne trendy dotyczące grzejników, przeczytaj artykuł: Nowoczesne grzejniki – dekoracja i funkcjonalny element każdego pomieszczenia
Grzejniki z Gdańska jakość wykonania
Do wyboru mamy zazwyczaj stal, aluminiom bądź żeliwo. Ten pierwszy materiał wybierany jest najczęściej, bo i najczęściej spotykamy go na sklepowych półkach. Duża moc grzewcza przy stosunkowo niewielkich rozmiarach sprawia, że Klienci sięgają po nie bardzo chętnie. Aluminium jest lekkie, bardzo dobrze odnajduje się jako sprawny element nowoczesnych instalacji grzewczych.
Grzejniki żeliwne występują w starszym budownictwie, jednak powstają także firmy specjalizujące się w tworzeniu kaloryferów żeliwnych stylizowanych na urządzenia z tej niedalekiej, jak i zamierzchłej przeszłości. Do ich zalet należy duża trwałość, do wad – wolna reakcja na zmianę temperatury (trudno nimi sterować).
Jesteś z Gdańska lub okolic i szukasz sprawdzonych monterów urządzeń grzewczych? Nie szukaj dłużej – znalazłeś profesjonalistów.